Logo Logo
Ako si vybrať turistickú obuv
  • 20.10.2020
  • Treková obuv, trekové topánky,

K najdôležitejšie časti výbavy turistov patrí jednoznačne topánky. Iba ak sadnú, ako ušité, tak si turistiku dokážete naplno vychutnať. V opačnom prípade hrozí pľuzgiere, otlaky, bolesti nôh a v najhoršom prípade zranenia. Ale ako sa v tej obrovskej džungli turistických topánok vybrať tie správne? V tomto článku nájdete zopár rád, ktoré vám s výberom pomôžu.

Hneď na začiatku zvážte nasledovné:

  • Kam s nimi pôjdem?
  • Kde sa budem pohybovať?
  • S akým počasím počítate?

Výberom typu topánok by ste sa mali teda zaoberať až vo chvíli, keď si budete istí účelom použitia. Multifunkčné topánky budú určite super na prechádzky so psom okolo baraku, ale už nie toľko na výstup na "Gerlach". Na ten sa bude rozhodne hodiť vysoká treková obuv. Medzi oboma extrémami existuje celá škála turistických topánok, ktoré majú rôznu oblasť použitia.

Ktorý typ topánky si vybrať. O tom sa dočítate ďalej v článku. Pri výbere by ste mali ctiť pravidlo "stabilné podľa potreby a nutnosti, a čo najľahšia". Ak sa vám často vyvŕtava noha, alebo máte iné pochybnosti - radšej siahnite po pevnejším modelu topánok.

Ste už rozhodnutí, ktorú topánku si vybrať, alebo si ešte nie ste istí? Nižšie nájdete prehľad kategórií trekových topánok, ktorý vás nasmeruje k tomu správnemu modelu.

Multifunkčná obuv

Multifunkčná obuv. Ideálny kamarát na nenáročné výlety, cestovanie alebo na každodenné nosenie. Kvalitné podošva s nekĺzavým povrchom a mäkkým došľapom dodávajú topánke celkové pohodlie pri chôdzi. Vrchná časť topánky je buď z kože, mixu kože sa syntetikou alebo čisto zo syntetického materiálu. Pre pohyb aj v daždivom počasí odporúčame topánky s nepremokavou membránou v štýle Gore-Texu. Mnoho modelov multifunkčné obuvi už nájdete bez zdĺhavého šnurovanie.

Ľahká trekingová obuv (nízka a stredne vysoká)

V takejto obuvi by ste sa mali cítiť pohodlne a obratne, ako v "botaskách". Mala by však ponúkať podstatne väčšiu stabilitu a nepremokavosť. Väčšinou majú oporu členku a sú ideálnou voľbou na túry po turistických chodníkoch a kopcovitom teréne. Podrážka je tak o niečo tuhšie, než u multifunkčný obuvi. Hmotnosť takýchto topánok je zhruba od 500 do 700g (pre topánku).

 

DÁMSKA TREKOVÁ OBUV               PÁNSKA TREKOVÁ OBUV

Vysoká treková obuv

Na strednej až vyššia záťaž s cestami po vrchovinách rozhodne odporúčame vysokú trekovú obuv. Táto obuv má oveľa vyššiu a pevnejšie oporu členkov oproti ľahké trekové obuvi. Aj podošva má hrubšie a tvrdšie, aby zabránila prestupu a pretlačenie kameňov a koreňov cez podošva na chodidlo a poskytovala celkovo väčšiu podporu. Vrchná časť topánky je prevažne z kože, niekedy doplnená o nylonové materiály (ako napríklad Cordura). Váži zhruba od 650 do 900g (na topánku) a samozrejme existujú aj v zimnom prevedení. Trekové topánky pre ešte náročnejší terén váži zhruba od 900 do 1200g (na topánku).

Approach obuv

Ľahká treková obuv určená prevažne pre rýchly pohyb po skalnatom teréne. Táto obuv je niečo medzi bežeckou a turistickou obuvou. Základom je nízka hmotnosť a pevná, takmer neodpružená podošva. Všetko, čo nám pomôže k rýchlemu presunu.

Horolezecká obuv

Vysokohorská turistika alebo rôzne expedície, ľad a skaly, extrémne podmienky - presne tu nájdu využitie horolezecké topánky. Tvrdá vysoká podošva, pripravená kedykoľvek "skočiť" do horolezeckých mačiek. Topánka dobre chráni pred chladom, aby nedošlo ani v extrémnych podmienkach k omrzlinám. Alpinistická obuv môže byť doplnená o gamaše (známe pod "prezlečené topánky"). Hmotnosť týchto topánok je od 1000g (na topánku)

                                        

Dúfame, že vám tento článok pomohol s výberom správnych trekových topánok!

 DÁMSKA TREKOVÁ OBUV               PÁNSKA TREKOVÁ OBUV