Logo Logo
Ako vybrať freestyle kolobežku
  • 09.11.2020
  • Freestyle koloběžka,

Freestyle kolobežka je moderným typom klasické kolobežky, ktorá je obľúbená hlavne u detí a mladistvých. Ak hľadáte typ kolobežky, s ktorým plánujete vykonávať skoky, triky a jazdiť na nich v skateparkoch, tak je potrebné vedieť, na čo sa pri výbere takejto kolobežky zamerať. Okrem dizajnových a farebných prevedení sa totiž líšia aj vo funkčnosti a vlastnostiach. Na všetky rozdiely, rady a tipy sa zameriame v tomto článku.

Čo je freestyle kolobežka?

Freestyle kolobežka je v podstate modifikovaná klasická kolobežka, ktorá je rozšírená a vylepšená vybavením pre freestyle. Či už klasická, alebo freestyle, tak sa stále na nej pohybujete odrazom nohy od zeme.

Kolobežka na freestyle sa rovnako ako klasická skladá z dosky, riadidiel s dvoma polstrovanými gripy a dvoma kolesami. Na stavbu freestyle kolobežiek sa však výhradne používa oceľ či hliník.

Rozdiely nájdete aj v stavbe kolobežky. Freestyle kolobežky sú kompaktnejšie a robustnejšie, aby bez problémov zvládali záťaže vychádzajúce z freestyle jazdy, ktorá zahŕňa už spomínané skoky a následné dopady. Veľmi často nájdete jazdca, ako je preháňajú v U-rampe. Vykonávanie trikov vyžaduje rozhodne um a tréning, ale pritom zaručuje veľa zábavy!

Stavba freestyle kolobežiek

Ako už bolo spomenuté, freestyle kolobežka sa skladá v podstate z rovnakých častí, ako klasická kolobežka. Rozdiel je však v materiálovom zložení a využitie častí kolobežky. Rukovätiam sa hovorí gripy, nášľapu doska (s Griptape), riadidlá sa často označujú ako bar a kolesá wheels.

Na spodnej strane riadidiel nájdete objímku, vidlicu držiace kolieska, na ktorých môže byť pripevnený peg (stupačky ku grindovaní prekážok), a na doske už spomínaný Griptape pre čo najlepšiu priľnavosť jazdcových topánok ku kolobežke. V kolieskach sa často nachádzajú ložiská a na zadnom kolese brzda.

Pre začiatočníka majú názvy a charakteristika jednotlivých dielov význam, ak hľadajú náhradné diely pre svoje existujúce freestyle kolobežky. Vďaka informáciám v tomto článku a pozbieranými skúsenostiam potom máte možnosť zostaviť si sami freestyle kolobežku, podľa vašich predstáv. Presne preto viac predstavíme základnej časti tohto typu kolobežky.

Rukoväte / grips

Na trhu sú rozdielne farby a vlastnosti gripu na freestyle kolobežku. Často sa podobajú gripům, na ktoré môžete byť zvyknutí z BMX kolies. Použité materiály na výrobu však môžu byť rozdielne. Pre freestyle kolobežky tak nájdete tvrdé i mäkké gripy. Mäkké modely majú na povrchu ryhy a spravidla sú pohodlnejšie. Tvrdé gripy sú zas odolnejšie a majú väčšiu životnosť. Nájdete aj penové gripy, ktoré sa však rýchlo opotrebovávajú.

Zátky

Zátky nie sú len vonkajšou časťou gripov, ale tiež ochranou v prípade, že s kolobežkou spadnete. Pri kúpe gripov sú väčšinou súčasťou i zátky.

Riadidlá / bar

Podľa materiálov použité na výrobu riadidiel sa neodlišuje iba hmotnosť kolobežky, ale aj jej jazdné vlastnosti. Oceľ je ťažšie ako hliník, čo môže byť pri určitých skokov nevýhodou. Výhodou ocele však je, že je odolnejšia, robustnejší a ľahšie vstrebáva prípadné pády.

Kolieska / wheels

Kolieska nie sú len dizajnovým prvkom vašej kolobežky, ale ich tvrdosť samozrejme ovplyvňuje aj jazdné vlastnosti. Spravidla sa skladajú z tvrdej umelej hmoty (PU čiže Polyuretanu). Viditeľné rozdiely sú u veľkosti kolies, pretože existujú modely s priemermi 100, 110 a 120 mm. Tvrdosť koliesok sa označuje kombináciou čísel a písmena. Štandardom je napríklad 88A. Tvrdšie kolieska sa pomalšie opotrebovávajú a sú rýchlejšie, mäkšie kolieska ponúka vyšší komfort a lepší grip.

Ložiská

Kolieska freestyle kolobežiek obsahujú ložiská podobné tým v kolieskových korčuliach. Otvory na ložiská sú u všetkých výrobcov rovnaké a dôraz sa kladie ľahký pohyb.

Griptape

Na doske freestyle kolobežky sa nachádza Griptape, čo je hrubý povrch pripomínajúci šmirgľový papier. Griptape sa dá jednoducho na dosku nalepiť a sú k dispozícii v rôznych dizajnových prevedeniach. Dôvodom ich použitie je jeho priľnavosť. Pri trikoch či skokoch tak drží obuv pevne k doske a nelimituje vás možné pošmyknutia nohy.

PONUKA FREESTYLE KOLOBEŽIEK

Na čo pri výbere myslieť

Na freestyle kolobežke musí každý diel presne sedieť, pretože každá. hoci malá, nepresnosť má veľký vplyv na jazdné vlastnosti a manipuláciu kolobežky. Pred kúpou by ste mali rozhodne zvážiť niektoré aspekty, pretože výber kolobežiek je veľký, a hlavne laici môžu byť pri výbere nerozhodní, či sa nerozhodujú správne. Nižšie pre vás máme faktory, na ktoré by ste sa mali pri výbere zamerať.

Materiál

Materiálové zloženie, z ktorých sa časti freestyle kolobežky skladajú, sa veľa rôzni. Vaša kolobežka tak môže mať mäkká alebo tvrdá kolesá, hliníková alebo oceľové riadidlá, plastové alebo železné spojovacie časti. Aj v tomto prípade je však 1000 ľudí a 1000 názorov. Čo môžete odporučiť my ich kvalita a kompatibilita. Vyberajte rozhodne kolobežky, ktoré sa skladajú z kvalitných materiálov, ktoré do seba dobre zapadajú, čím kladne ovplyvníte efektivitu jazdy a jazdné vlastnosti freestyle kolobežky.

Hmotnosť

Hmotnosť kolobežky závisí hlavne na tom, pre aký materiál sa rozhodnete. Väčšina profesionálnych jazdcov vsádza na ľahkosť a stabilitu hliníka, aj keď niektoré súčasťou ich kolobežiek sú z ocele, ktoré sa vyznačujú dlhšou životnosťou.

Brzda

Brzdu kolobežky nájdete na jej zadnom kolese. V ideálnom prípade je brzdenie veľmi jemné a plynulé, a používa sa zriedka. Rovnako by ste však mali myslieť na kvalitnú brzdu pre prípady, keď naozaj potrebujete čo najrýchlejšie zastaviť. Čo sa týka plynulosti jazdy, tak tvrdé brzdenie rýchlejšie opotrebováva zadné koleso a tým ovplyvňuje jazdné vlastnosti kolobežky.

Maximálna nosnosť

Aj freestyle kolobežka ponúka maximálnu nosnosť, na ktorú by ste pri výbere mali rozhodne myslieť. Aj keď sú tieto kolobežky veľmi stabilné a robustné, tak hrá hmotnosť jazdca vysokú úlohu vo vzťahu k jazdným vlastnostiam. Komplikované a intenzívnej skoky namáhajú dosku a jej nosnosť, čo by ste mali rozhodne vziať do úvahy.

Kolieska

Kolieska sú jedným z najhlavnejších elementov vašej novej freestyle kolobežky. Sú k dostupné v rozdielnych tvrdostiach a je jednoduché ich v prípade potreby vymeniť. Ak ako začiatočník používate freestyle kolobežku skôr k jazde po voľných plochách, tak by ste mali siahnuť po širších a tvrdíš kolieskach.

Bezpečne na freestylové kolobežke

Rovnako ako iné športové vybavenie nie je freestylová kolobežka výnimkou, na ktoré by nedochádzalo k rôznym zraneniam a nehodám. Nech už si kúpite ten najlepší kolobežku, tak bez cvičenia a tréningu nebudete vedieť vykonávať triky bezpečne. Vždy pri nich záleží na ideálnom držanie tela, šikovnosti a vášmu umu.

Veľmi odporúčame ochranné pomôcky ako chrániče kolien, lakťov, zápästí a helmu. Helma môže byť napríklad skatová. V prípade pádu tak zabráni najhoršiemu. Na freestyle kolobežke by ste rozhodne nemali jazdiť na mokrých povrchoch a piesočných oblastiach, pretože piesok aj voda negatívne ovplyvňuje priľnavosť koliesok kolobežky k povrchu. Údržba a čistenie predlžuje životnosť súčastí kolobežky a tým zvyšujú bezpečnosť jazdy. Súčasťou údržby je kontrola brzdy a skrutiek, ktoré by sa mali kontrolovať pred každou jazdou!

PONUKA FREESTYLE KOLOBEŽIEK

Čistenie a údržba

Freestyle kolobežky sú vybavené kvalitnými dielmi, ktoré potrebujú pravidelnú údržbu. Kolobežku by ste v ideálnom prípade nemali vystavovať daždi či snehu, čím predĺžite jej životnosť. Pravidelne kontrolujte, či nemáte uvoľnené či prasknuté skrutky a opotrebované súčasti včas vymeňte. Tým zlepšíte jazdné vlastnosti a bezpečnosť jazdy.

Keďže má ložisko veľký vplyv na pohybe kolobežky, tak by ste ho mali čas od času vyčistiť. Ak budete cítiť, že drhne ovládanie riadidiel, tak by ste mali skontrolovať guličkové ložiská v hlavovom uloženia a prípadne ich premazať. Starostlivosť potrebujem aj doska, ktorá by sa mala v prípade opotrebenia rozhodne vymeniť. Hrdza či praskliny môžu mať fatálne následky pri veľkých a intenzívnych skokoch.

Najčastejšie otázky

V akom veku začať?

K používaniu freestyle kolobežky je potrebná určitá hmotnosť tela, aby kolobežka ponúkla dostatočnú stabilitu. Deťom do 7 rokov tak túto kolobežku neodporúčame, pretože riziko zranenia je príliš vysoké. Samozrejme závisí aj na motorických schopnostiach detí a keďže je freestyle kolobežka určená hlavne pre triky a skoky ako klasické jazdenie, tak pre nástup do sveta kolobežiek odporúčame radšej klasickú kolobežku.

Ako vysoká by mala freestyle kolobežka byť?

Keďže nemajú freestyle kolobežky staviteľnú výšku riadidiel, tak rozhodne vyberajte model zodpovedajúci výške jazdca. Výška riadidiel by pre dospelého jazdca mala byť zhruba vo výške 80 cm.

Aké na nich môžem robiť triky?

Na freestyle kolobežke môžete vykonávať rôzne skoky, triky a prvky. Najznámejšími triky sú backflip, frontflip alebo tailwhip. Pri tailwhipu otočíte doskou kolobežky pri skoku okolo osi riadidiel, bez toho aby sa vaše nohy dotýkali dosky. Backflip sa rozumie salto vzad s nohami na doske, frontflip saltem vpred s nohami na doske.

 

Dúfame, že sme vám pomohli s výberom novej freestylové kolobežky, s ktorou si užijete veľa zábavy