Logo Logo
Ako vybrať vodný filter
  • 02.08.2021
  • vodny filter,

Bez jedla dokážeme vydržať týždne, ale bez vody je to niekedy otázka pár dní. Vodné filtre sú tam veľmi praktickým outdoorovým vybavením, ktoré dokáže filtrovať prírodnú vodu a premeniť ju v pitnou. Ako si vybrať vodný filter sa dočítate v našom článku!

Vodný filter pre filtráciu prírodnej vody

Ako vybrať outdoorový vodný filter na pitnú vodu?

Vodný filter na pitnú vodu je nutným vybavením pre milovníkov kempovanie, bivakovanie a turistiky v prírode, ale aj pre cestovateľov, čo mieri do iných kontinentov. Nie všade je totiž voda z kohútika pitná. Aký vodný filter si so sebou zbaliť na cesty, ak potrebujete šetriť priestor a zároveň vám záleží na kvalite toho, čo pijete?

Žiadny skúsený cestovateľ vám neodporučí piť v neznámej krajine vodu z kohútika alebo z ľubovoľného prírodného zdroja. Hrozí hnačky, v horšom prípade aj salmonelóza, cholera či úplavica.

Niekedy stačí vodu prevariť, ale aby ste zničili všetky baktérie, museli by ste ju variť pri 100 ° C desať minút. To nie je vždy úplne možné. Ďalším variantom sú tablety a chemické prostriedky. Rýchla a pomerne lacná možnosť, ktorá ale neodstráni zákal a často necháva vo vode pachuť. Proste a jednoducho, vo všetkých ohľadoch vedú vodné filtre.

Výhody vodných filtrov:

  • dajú sa použiť okamžite
  • nepotrebujú elektrinu
  • prefiltrujú veľký objem vody

Nevýhody vodných filtrov:

  • filter musíte čistiť
  • je nutné vymieňať filtračné vložky
  • ak máte vo filtri vodu, je potrebné ho chrániť pred zamrznutím

PONUKA VODNÝCH FILTROV

cestovný vodný filter

Ako funguje cestovná filter na vodu?

Cestovný filter na vodu má spravidla podobu fľaše, takže ho veľmi ľahko zmestia do batohu. Typická filtrovacie fľaša vodu filtruje na niekoľkých úrovniach. Spravidla máva predfilter, ktorý zabezpečuje mechanickú filtráciu, teda zbaví vodu mechanických väčších nečistôt. Potom nasledujú filtre zo sklených vlákien či s aktívnym uhlíkom, tie zlepšujú chuť vody. Mikrofiltry odstraňujú drobné baktérie a prvoky.

Podľa čoho vyberať filtrovacie fľašu?

V prvom rade podľa toho, do akej destinácie ju potrebujete. Vodný filter outdoor, ktorý si beriete na turistiku na Slovensku by mal byť iný ako ten, aký si zbalíte do krajiny tretieho sveta. V SVK postačí jednoduchý filter, do krajín tretieho sveta skôr filtre pokročilých, ktoré filtrujú aj pesticídy, ťažké kovy a chemikálie (napr. S-séria od výrobcu Sawyer).

Z parametrov by vás mal zaujímať výkon (objem vody v litroch za minútu) a životnosť. Nový filter dokáže prefiltrovať približne tisícky litrov vody, vydržia dlho, a tak sa jedná oproti vyššie uvedeným alternatívam filtrovanie o dosť ekologickú variantu.

Rolu hrá i materiál, niekto uprednostní plast, ďalší ľahký tritan. Filter na vodu cestovné môže byť tiež skladací, aby nezaberal príliš miesta, keď ho nepoužívate.

V neposlednom rade je dôležité, ako sa dá filter používať. Je možné piť iba z neho, alebo ho môžete pripojiť na PET fľašu a vodu prefiltrovať aj do nej?

Aké značky a vodné filtre sú najlepšie?

Naozajstným pojmom v tejto oblasti je vodný filter Sawyer. Medzi cestovateľmi je veľmi obľúbený najmä model Sawyer mini, ktorý je najmenším a zároveň najľahším filtrom na svete. Váži len 37 gramov, zaobstaráte ho za cenu pohybujúcu sa nad tisíckou. Má neuveriteľnú životnosť 378 000 litrov a odfiltruje až 99,99 % baktérií. Dá sa pripojiť k PET fľaši a vodu filtrovať do nej.

Pre destinácie tretieho sveta, kde chcete odfiltrovať aj pesticídy, vírusy, chemikálie a ťažké kovy, má Sawyer rad S s penovým filtrom. Ten stojí zhruba cez tri tisíc korún.

Známou značkou je tiež švajčiarska Katadyn. Od tej sú obľúbené najmä filtračné fľaše zo série befree, ktorých hlavnou prednosťou je možnosť zrolovania. Nezaberú teda príliš priestoru v batohu. Predávajú sa v rôznych objemoch, vzhľadom k rolovaciemu mechanizmu sú ale mäkké, čo nemusí každému vyhovovať.

Vodné filtre test nesmie zabudnúť ani na značku LifeStraw, konkrétne na model LifeStraw Go. Táto filtračná fľaša na rozdiel od dvoch vyššie zmieňovaných vyzerá ako klasická športová fľaša. Rovnako ako Sawyer odstraňuje 99,99 % vodných baktérií a prvokov, filter ale vydrží len na 1000 litrov.

Za zmienku stojí aj americká značka Grayl a jej model Grayl Geopress. Názov napovedá, že vodu čistí mechanizmom tlaku podobne ako french press. Odstraňuje vírusy, baktérie, odfiltruje aj ťažké kovy, chemikálie a sedimenty. Boduje hlavne rýchlosťou, 0,7 litra prefiltrujete za 8 sekúnd.

A na záver ešte jedna rada. Ak vodu z kohútika konzumujú miestnej, ešte to nemusí automaticky znamenať, že urobí dobre aj vám. Radšej ju prefiltrujte.