Logo Logo
Ako vybrať zimnú bundu
  • 21.10.2020
  • zimná bunda,

Keď je vonku zima a nepríjemne, mnoho ľudí radšej zostane vnútri v teple. Ale nie skutočný vonkajšie fanúšik. Aj v chladnom období ho to stále ťahá von, aby uspokojil túžbu po slobode. Či už na snowboarde, na lyžiach, snežniciach, na túre alebo len na dlhej prechádzke - iba vonku sa cítime pohodlne a môžeme tam poriadne relaxovať.

Aby sme ale naše veľké vonkajšie dobrodružstvo neklepali zimou, mali by ste zastaviť chlad tým, že sa správne oblečiete. So špeciálnymi zimnými bundami pre najrôznejšie oblasti je horná časť tela udržiavaná príjemne v teple a chránená pred chladom, vlhkosťou a vetrom.

Ktorá zimní bunda se hodí ku ktoré aktivite?

Samozrejme, že zimná bunda nie je hneď len tak zimnou bundou. Vzhľadom k veľkému počtu rôznych variantov, designov, vlastností a materiálov ponúkajú jednotliví výrobcovia správnu bundu pre akúkoľvek situáciu.

Najprv by ste mali vedieť, do akej oblasti sa chystáte ísť a aké teploty môžete očakávať. Pre pohodovú zimnú prechádzku mestom alebo po nenáročných turistických chodníkoch samozrejme nepotrebujete toľko izolácie, než keď budete chcieť ísť do vyšších oblastí, napríklad so snežnicami alebo pri lezení na ľade.

Jednotlivé izolácia sa líšia spôsobom výroby a použitými materiálmi. Syntetické materiály, ako je polyester alebo polyamid, kontrastujú s prírodnými materiálmi, ako je prachové perie alebo vlna. Tu záleží jednak na efektivite jednotlivých modelov, ale aj na preferenciách užívateľa. Ak skombinujete tieto dva aspekty, nájdete optimálnu zimnú bundu behom chvíľky.

V zime obzvlášť dôležité: vodeodolnosť a vetruodolnosťou

Určité množstvo vlhkosti možno vonku vždy cítiť, najmä v zime. Nielen keď sneží alebo prší, ale aj keď ráno hmla tvrdohlavo visí v údolí a pridáva na mraze. Aby oblečením neprenikla nepríjemná vlhkosť, je o to dôležitejšie, aby membrána zimných búnd bola vodeodolná.

Odolnosť voči vetru je potom obzvlášť užitočná v horských športoch. Pretože vo vyšších oblastiach fúka vietor o to silnejšie a v extrémnych prípadoch môže spôsobiť ochladenie tela. Ale aj v údoliach je v zime často nepríjemný vánok, pri ktorom má človek o to viac radosť z vetruodolnosti svojej bundy, vďaka ktorej je mu príjemne a teplo.

Napriek všetkému dbať na priedušnosť

Hoci je zimná bunda primárne určená na ochranu pred vonkajšími vplyvmi, nesmie byť za žiadnych okolností zabúda priedušnosť. Počas športových aktivít sa môžete vo vnútri zimné bundy, ktorá má izolovať, extrémne zahriať. To má zase za následok zvýšené potenie, pričom nasleduje nepríjemný pocit vlhkosti na pokožke, čo môže rýchlo viesť k pocity zimy.

Aby sa tomu zabránilo, je nepretržitá cirkulácia vzduchu absolútnou nutnosťou. Telo je udržiavané v teple a chránené pred vetrom, ale zároveň je neustále zásobované vzduchom. V najlepšom prípade je vlhkosť vytvorená potením okamžite odvádzaná von. K podpore tohto odvodu vlhkosti je vhodné si pod zimnú bundu obliecť ďalšie funkčné spodné prádlo.

Rôzne vybavenie pre zimné bundy

Samozrejme, zimné bundy pre mužov a ženy sa líšia už strihom. Pokiaľ chcete neskôr docieliť obľúbeného cibuľového vzhľadu, nemal by byť strih príliš tesný. Na druhej strane nesmie byť bunda na tele príliš voľná, pretože to má za následok, že sa nevytvorí dostatočná izolácie.

Špeciálne turistické bundy, snowboardové bundy, lezecké bundy alebo dokonca páperové bundy sú k dispozícii v širokej škále konfigurácií. Pre aktivity, pri ktorých môže padať sneh, je vhodné použiť bundu s kapucňou. Týmto spôsobom je oblasť hlavy dodatočne chránená proti chladu a mokru.

Ak však chcete mať hlavu voľnú a chrániť ju čiapkou, odporúčame vysokej stojaté goliere. Výhodou je, že citlivý krk a oblasť krku sú optimálne chránené bez nutnosti ďalšieho šatke. Ten by mohol byť pri športových aktivitách, ako je lezenie, lyžovanie, snowboarding alebo turistika dosť na príťaž. Okrem toho možno stojacie golier rýchlo otvoriť pomocou zipsu, ak chcete, aby sa do tela dostalo trochu vzduchu.

DÁMSKE ZIMNÉ BUNDY              PÁNSKE ZIMNÉ BUNDY

Nájsť tú správnu a vhodnú zimnú bundu pre každú situáciu teda nie je žiadna raketová veda. Ak jednoducho vezmete do úvahy oblasti použitia, osobné preferencie a špeciálne vlastnosti jednotlivých búnd, budete čoskoro dokonale pripravení na ďalšie zimné dobrodružstvo. Teda aj pre priadka čo zimu nerád, už ani za zlého počasia neexistujú žiadne výhovorky. V budúcnosti teda vždy bude platiť: Hor sa na svahy a do snehu!