Logo Logo
Na čo myslieť pred kúpou novej lyžiarske bundy?
  • 09.11.2020
  • lyžiarska bunda, bunda na lyže,

Keď sa príroda zabalí do bieleho kabáta, tak je to najvyšší čas pre veľmi obľúbené zimné športy. Zjazdové lyžovanie medzi ne rozhodne patrí a rok čo rok priláka na zjazdovky či mimo nej veľké davy ľudí. Okrem spoľahlivého a kvalitného lyžiarskeho vybavenia je potrebné myslieť aj na kvalitné lyžiarske oblečenie. V tomto článku sa dozviete všetko, na čo myslieť pred kúpou lyžiarske bundy, aby ste si deň na svahu mohli užiť naplno.

Použitie

Táto otázka sa môže zdať zvláštne. Lyžiarska bunda sa predsa používa pri lyžovaní, nie? Je však rozdiel, či hľadáte lyžiarsku bundu na zjazdové lyžovanie, freeride alebo skialpinizmus. Veľmi podobné je to aj pri pre výber lyžiarskych nohavíc, o ktorých sme písali v tomto článku. Dnes sa pozrieme čisto na lyžiarske bundy, ktoré sú určené pre zjazdové lyžiarov. Pre zjazdové lyžovanie sú rozhodne vhodné hrubšie bundy s kvalitnou podšívkou. Musí však byť priedušné, aby dobre odvádzali pot od tela preč. Na druhej strane musí byť lyžiarske bundy nepremokavé a chrániť pred vetrom, aby optimálne chránili lyžiarov pred vlhkosťou z vonku a mrazivým vetrom.

Tieto základné funkčné vlastnosti sú u lyžiarskych búnd na zjazdové lyžovanie najdôležitejšie, pretože chránia zjazdárov pri každej časti svojej aktivity. Pri zjazdovom lyžovaní totiž striedate fáza námahy, kedy sa telo zahreje, s fázami odpočinku, kedy stojíte v rad čakajúci na lanovku, či sedíte na lanovke / vleku a čakáte, až vás vyvezie hore.

Keď sa pri zjazde zapotíte, tak vás musí bunda dobre chrániť pred protivetrom, ktorý rýchlou jazdou zo zjazdovky vzniká. Pri dojazde zas musí bunda rýchlo odviezť pot preč, inak prechladnete. Kvalitná lyžiarska bunda má všetky funkčné prvky vyvážené tak, aby po celú dobu panovalo pod bundou príjemnú vnútornú klímu.

Strih a design

Je jasné, že na dizajne a farebných kombináciách sa určite všetci nezhodneme. Čo sa týka strihu však existujú kritériá, nad ktorými by ste sa rozhodne mali pozastaviť. Zjazdové lyžovanie je pohybovo intenzívny šport, bunda tak nemá len dobre vyzerať, ale musí predovšetkým dobre sedieť. Moc upnutá bunda je nielen nepríjemná, ale neponúka ani dostatočnú voľnosť pohybu. Ak je moc široká, tak je možno príjemná na nosenie. Ale za jazdy vám môže prekážať, chvieť sa vo vetre a vďaka väčšiemu vonkajšiemu objemu bundy horšie udržuje komfortnú vnútornú teplotu. Bunda teda hlavne musí sedieť!

PONUKA LYŽIARSKYCH BÚND

Kapucňa, manžety a ďalšie

Kto sa pohybuje v prostredí hôr, ten čas od času narazí aj na extrémne počasie. Je teda dôležité, aby vás zimná bunda dokázala čo najlepšie ochrániť pred silným vetrom a hustým snežením. Jedným okom sa tak pozornosť smeruje aj na kapucni. Tá je buď pevná súčasť lyžiarske bundy, alebo je odnímateľná (napríklad cez zip). Dôležité však je, aby správne sedela na hlave, respektíve lyžiarske helme.

Ďalším, veľmi praktickým príslušenstvom sú protisnehové manžety. Sú to vnútorné elastické manžety, ktoré sa nachádzajú na otvoroch pre ruky a pás. V týchto miestach obopnú telo či rukavice tak, že cez ne neprenikne sneh alebo studený vietor. Tieto manžety budete veľmi kvitovať pri jazde v mrazivom vetre či v hlbokom snehu.

Niektoré modely majú ešte v rukávoch vnútorné manžety s pútkom na palec. Nie všetci lyžiarov toho ale využívajú a je to stále skôr o zvyku samotných lyžiarov.

Zipsy

Na čo by ste sa pred kúpou mali rozhodne zamerať sú zipsy. Musia byť osadené a spracované tak, aby odolávali vetru a snehu, a pritom boli jednoducho otvárateľné aj s nasadenými rukavicami. Často môžu byť kryté zakryté časťou bundy. Vďaka materiálu, z ktorých sa zipsami vyrábajú, bude na dotyk často studený, čo v oblasti krku či brady nie je práve príjemné. Je dobré sa tak pozerať po bunde, ktorá má tieto miesta na vnútornej strane bundy dostatočne zakrytá.

Vrecká

Kvalitná lyžiarska bunda vždy ponúka zopár praktických vreciek. Kto nerád lyžuje s batohom, ten bude rozhodne kvitovať dostatok miesta na skipas, energetickú tyčinku alebo napríklad náhradné lyžiarske okuliare. Lyžiarske bundy majú často praktické vrecko na predlaktí, ktorá je pre skipasy vyložene určená. Potom okrem klasických a náprsných vreciek disponujú niektoré bundy i multimediálnymi vreckami pre uchovanie citlivých elektronických zariadení ako telefóny či slúchadlá.

PONUKA LYŽIARSKYCH BÚND

Záver

Kto hľadá lyžiarsku bundu, ten by sa mal rozhodne zamerať na jej strih a funkčné vlastnosti. Tá musí ponúkať vášmu telu, vrátane krku a rúk, dostatok ochrany pred studeným vetrom a hustým snežením. K tomu by mala ponúkať zdravé množstvo praktických vreciek, ktoré pojmú dostatok vecí, a pritom vám pri jazde nebudú prekážať. Dúfame, že vám tento článok k presne také bunde pomohol. Uvidíme sa u ďalšieho článku!