Logo Logo
Softshell alebo hardshell bunda?
 • 25.10.2020
 • softshellová bunda, hardshellová bunda

Pri kúpe novej outdoorové bundy stojíte hneď na začiatku pred otázkou: Hardshell alebo softshell? Aký typ je pre moje outdoorové aktivity ten najlepší? Na jednej strane chcete mať bundu z nepremokavých a vetruvzdorných materiál, na druhú stranu sa nechcete pritom prehrievať. V tomto článku si ukážeme hlavné charakteristiky a vlastnosti softshellových a hardshellových outdoorových búnd a poradíme vám s výberom bundy priamo pre vás!

Softshellová bunda

Oblečenie zo softshellových materiálov sú príjemne ľahké. Aj cez to však ponúkajú nepremokavosť, vetruvzdornosť a priedušnosť. Väčší dôraz je však kladený na vysokú priedušnosť a tým príjemné nosenie.

Výhodou softshellových búnd je tak vysoký komfort nosenia a voľnosť pohybu. Vďaka použitým elastickým materiálom je možné softshellové bundy vyrábať vo veľkom množstve strihov, čím zvyšujú možnosti použitia.

U softshellových búnd rozlišujeme materiály s takzvanou membránou a bez membrány. Bundy s membránou sa vyznačujú lepšou ochranou pred počasím. Pri výbere je tak potrebné zvážiť, či vám je prednejšie priedušnosť alebo nepremokavosť. Všeobecne platí, že čím hrubšie bunda, tým nižšia priedušnosť. Ak je vám prednejšie nepremokavosť softshellové bundy, tak rozhodne vyberajte bundy s podlepenými švami.

Malý tip: Pri výbere softshellové bundy je dôležití myslieť na jej strih, keďže jej funkčné potenciál môže naplniť len v prípade, kedy vám bunda sedí. Ak je bunda moc tesná, tak chýba priestor pre vytvorenie vnútornej vzduchovej, ochrannej vrstvy. Ak je bunda moc široká, tak v nej rýchlo strácate telesnú teplotu.

Vlastnosti softshellu:

 • Priedušný
 • Flexibilný
 • Ponúka vyššiu voľnosť pohybu než hardshell

Oblečenie zo softshellových materálov sa odporúča nosiť v prípade, keď očakávate, že sa zapotíte. V týchto podmienkach sa plne prejaví jej priedušné vlastnosti. Ponúka však menšiu ochranu pri veľkých zrážkach.

PONUKA DÁMSKYCH BÚND               PONUKA PÁNSKYCH BÚND

Hardshell bunda

Harshellem označujeme tenkú, stabilné vonkajšie látku oblečenia, ktorá nás chráni pred extrémnom počasí. Či už dážď, vietor, sneh a mrazivé teploty, s hardshellovej bundou budete dokonale vyzbrojení.

Vlastnosti hardshell:

 • Úplne nepremokavý
 • Skladnejší než softshell

Harshellové bundy sú v cibuľovom princípe vrchnou vrstvou a má dve základné funkcie:

 • Ochrana proti vonkajšej vlhkosti a vetra
 • Podpora príjemného telesného klímy

V hardshellových bundách sú zabudované membrány, ktoré sa starajú o to, aby vonkajšia vlhkosť a voda neprenikla dovnútra, ale aby sa pot v podobe vodnej pary dostal von. Teplotný rozdiel medzi prostredným na vonkajšej a vnútornej strane bundy hrá v oblasti funkčnosti rozhodujúcu úlohu:

Pri teplotách nad 18 ° C klesá priedušnosť týchto búnd. Zásadný vplyv na priepustnosť vodnej pary majú však aj strih bundy, vetracie otvory alebo počet podlepených švov a tašiek.

Rozdeľujeme materiály s 2, 2,5 a 3 vrstvami:

 • 2 vrstvové látky: Na vnútornej strane vonkajšieho materiálu je nepremokavá, pritom priedušná membrána. Voľná vnútorná podšívka zabraňuje oderu.
 • 2,5 vrstvové látky: Na vnútornej strane látky je tenký ochranný povlak
 • 3 vrstvové látky: Vnútorná podšívka pevne spojená s membránou

Malý tip: Keďže Hardshell nedokáže udržať vytvorené telesné teplo, tak by ste pod hardshellovej bundu mali mať napríklad fleecovou mikinu, aby ste vytvorili priestor pre ochrannú vnútornú vzduchovú vrstvu.

PONUKA DÁMSKYCH BÚND               PONUKA PÁNSKYCH BÚND

Starostlivosť o bundu

Keď je reč o nepremokavých a priedušných bundách, tak by sa mal veľký dôraz klásť na ich starostlivosť a ochranu. Pri každom praní sa totiž znižujú funkčné vlastnosti búnd. Časté pranie sa tak neodporúča.

Prípadné pranie by tak malo prebiehať pri 30 ° C s programom pre jemnú bielizeň. Pokiaľ možno, nemalo by prebiehať ani žmýkanie / odstreďovania týchto búnd. Rozhodne používajte špeciálne outdoorové pracie prostriedky, ktoré sú priamo pre tento typ bielizne robené. Rozhodne nepoužívajte zmäkčovače bielizne!

Po každom vypraní hardshellovej bundy by ste ju rozhodne mali naimpregnovať a obnoviť vodeodolnou ochranu. Na bundu môžete použiť napríklad fén.

Softshellové bundy by sa rozhodne nemali žehliť alebo sušiť v sušičke a mali by uschnúť prirodzene na vzduchu. V opačnom prípade by ste totiž poškodili mikrovlákna membrán a tým negatívne ovplyvnili priedušnosť bundy.

Rozlíšenie medzi hardshell a softshell

U hardshellových produktov hovoríme hlavne o viacvrstvovom oblečenie, zatiaľ čo softshell sa používa ako ľahké, funkčné prádlo. Ak sa chcete spoľahnúť na všestrannú ochranu proti rôznemu typu počasia, je najlepšie zvoliť hardshelloovou bundu.

Potrebujete ochrannú bundu na pohybovo intenzívny túru, tak rozhodne siahnite po vysoko komfortné softshellovej bunde.

 

Dúfame, že sme vám v tomto článku vysvetlili, aký je rozdiel medzi softshellovou a hardshellovou bundou a pomohli vám vybrať typ bundy podľa vašich potrieb a požiadaviek.